Portal Produktów Regionalnych LGD Aleksandrów Kujawski

Switch to desktop Register Login

Ludowy strój kujawski

Strój kujawski to ubiór, który występuje w wielu odmianach.  Pierwsze informacje na jego temat pochodzą z XIX wieku. Warto na wstępie również dodać, że jego niegdysiejszy wygląd zależał przede wszystkim od zamożności noszącej go osoby oraz miejsca i czasu w jakim go zakładano.

Początkowo strój kujawski noszono na co dzień, jako element tradycji i przynależności do regionu. Z czasem jednak tradycja noszenia ludowego ubioru zaczęła zanikać i zakładano go wyłącznie na ważne imprezy lub uroczystości rodzinne. Dzisiaj strój kujawski jest noszony przez zespoły ludowe i wystawiany w muzeach sztuki jako eksponat.

Kujawski strój męski różnił się znacząco do kobiecego. Elementami męskiego ubioru były jaka, katanka, pas, kiereja, nakrycie głowy i buty. Kobiety natomiast nosiły kopkę, gorset, kabat, spódnicę i zapaskę. Większość strojów była zdobiona tradycyjnym haftem kujawskim, opartym na motywach roślinnych. Z czasem wzór ten zaczął również pojawiać się na pościeli, obrusach czy serwetach.

W kujawskim stroju męskim bardzo ważna była katanka, czyli kamizelka bez rękawów (kawaler nosił katankę z półrękawkami). Była ona zdobiona guzikami i obszyciami, miała stojący kołnierz oraz dwie kieszenie. Ważne w stroju były również pasy, które kobiety dziergały z wełny. Miały one rozmaite kolory, a wiązane były na kamizelkach, szczególnie od święta. Niespotykanym  w innych regionach elementem stroju była kiereja – sukmana z kołnierzem i pelerynką.

Ważnym elementem kobiecego ubioru był także czepiec, zakładany przez mężatki, a także duże wełniane chusty tureckie, które kobiety zarzucały sobie na ramiona, oraz haftowane fartuchy z jedwabiu, wełny lub inletu. Ponadto strój był mocno zdobiony koralami, bursztynami, złotymi krzyżykami. Im więcej było biżuterii, tym nosząca ją kobieta była bardziej zamożna.