Portal Produktów Regionalnych LGD Aleksandrów Kujawski

Switch to desktop Register Login

Kujawskie pączki ziemniaczano-dyniowe

 

Pączki ziemniaczano-dyniowe figurują na Liście Produktów Tradycyjnych, która została stworzona przez Ministerstwo Rolnictwa. Przygotowywano je z naturalnych składników według domowej receptury. Cechują się one niezwykłą puszystością, lekkością, intensywnym zapachem i aromatem oraz doskonałym smakiem. Najpopularniejsze pączki ziemniaczano-dyniowe w województwie kujawsko-pomorskim pochodzą z Tłuchowa. Przyrządzane one były na wszystkie ważniejsze święta oraz uroczystości, były nieodłącznym elementem dobrej zabawy, a także suto zastawionego stołu. Dosyć popularnym nadzieniem pączków był dżem z dzikiej róży, specjalnie przygotowywany przez gospodynie. Dzisiaj również cieszą się one ogromną popularnością i nadal są bardzo chętnie wypiekane na terenie Kujaw. Tradycyjne pączki ziemniaczano-dyniowe spotkamy również na targach folklorystycznych, jarmarkach, a także dożynkach. Zdecydowanie warto je spróbować i poznać fenomen doskonałych, kujawskich wypieków. Co więcej, możemy pokusić się również o wykonanie ich własnoręcznie we własnym domu, ponieważ przepisy bez trudu znajdziemy na stronach internetowych.

Do przygotowania pysznych pączków ziemniaczano-dyniowych będziemy potrzebować: kilograma ugotowanych i słonych ziemniaków, kilograma mąki, 10 dag drożdży, aromat waniliowy, kostkę margaryny, 8 jajek, ¼ szklanki cukru, słoik przecieru z dyni, 2 łyżeczki spirytusu, dżem oraz olej do smażenia.

Proces przygotowania pączków należy rozpocząć od zmielenia ugotowanych ziemniaków, dodania do nich jajek ubitych z cukrem. Następnie musimy wyrobić masę, dodając aromat, mąkę oraz spirytus, a także rozpuszczoną margarynę. Do masy dodać przecier dyniowy oraz uformować pączki, równocześnie wkładając do nich nadzienie z dżemu. Tak przygotowane wypieki układać na rozgrzanym tłuszczu i upiec. Następnie wyjąć je, osuszyć z tłuszczu i posypać cukrem pudrem lub polać lukrem.